Salı, Ocak 13, 2009

Anne ben girişimci oldum! (1)


"Ergenliğini geçen her erkek çocuk iş hayatına bir yerlerden atılmak, elinin iş tutabilmesi için bir yerlerden başlamak zorundadır" diyen onlar (belki de yüzler hatta binlerce) aile ile aynı ülkede yaşıyor ve aynı havayı soluyoruz.

Bunların farkında olan, bir çözüm arayan genç, bir gün eve heyecan ile gelir;

-Anne! Baba! Size süper haberlerim var, o tamirhanenin çırağı olmak zorunda değilim.
-(Aile ilk başta şaşırır haliyle, gökten zembille para indi ya) Nasıl? derler.
-Öyle insanlar tanıdım ki, hayran kaldım ve eve gelmeden önce biraz araştırdım.
-(Şüphe ile) Kim onlar? Nerede araştırdın?
-(Gencin ailesinin teknolojiye olan önyargısı yüzünden evinde ne bilgisayarı ne de interneti vardır) Eve gelmeden önce internet kafeye gittim ve bana verdikleri siteye girdim.
-(Tedirgin bir şekilde anne-baba birbirlerine bakarlar) Sana daha önce bunu yapmaman gerektiğini söylemiştik, oğlum. Oralar sana göre değil, (sanki bir çözüm getirebilmiş gibi) serseri olamazsın sen! Kötü alışkanlıklar edinebilirsin.
-Alakası yok anne! Sadece benim not kağıt parçasına not aldığım, verdikleri internet sitelerine girebilmem ve araştırabilmem için gittim ve iyi ki gitmişim. Beni dinleyecek misiniz!
-(Dedik ya aynı atmosferdeyiz) Bunu bize nasıl yaparsın! (Sanki çok özgürmüş gibi) Bir hafta boyunca evde kalmak istiyorsun sen anlaşılan.
-(Genç, hala inancını yitirmiş değil) Hayır, lütfen beni dinleyin.
(O gün kısa da olsa tanıştığı kişilerden öğrendiğini, yaptığı araştırmadan çıkardıklarını nispeten anlatmaya çalışır) "Yeni bir meslek bu, geleceğin mesleği gerçekten. ÖSS için haftalarca kendimi hayattan koparmama gerek yok, tamam yine istediğiniz gibi olsun ÖSS çok gerekli. Yapmam gereken ilk başta sadece ücretsiz verilen eğitimlere katılmak ve can kulağıyla dinleyerek paylaşılanları öğrenmek, geliştirmek. Bu konuda tanıştığım insanlar bana destek olabileceklerini söylediler. Bu büyük bir fırsat. Daha sonra hayatımız değişebilir anne! Babamın istediği son model kırmızı mercedes'i, senin istediğin bahçeli dublex evi, kardeşimin istediklerini reddetmeksizin alabilirim. Bunu yapabilirim, lütfen bana destek olun. Bu sürede sadece bu işe odaklanmaya ihtiyacım var."
-(Genç, ailesini iyi tanıyor besbelli ki can damarlarına dokundurduğu şırınganın içinden geleceklerini kestirmeye çalışıyorlar) Peki ama nasıl?
-(Kendinden emin genç, ilk gün öğrendiklerini açıklamaya çalışıyor) Kendimi geliştirebilmem, yeni insanlar kazanabilmem ve araştırmalarım için. Bilgisayar ve internete ihtiyacım var, gelmeden önce bunları da araştırdım. Bütçemizi aşmayacak şekilde sağlayabiliriz bunu.
-(Aile, geçiştirmek için söyle gibi) Ne kadarmış?
-Bilgisayar 12 ay taksitle toplam 1500 ytl, internet ise aylık ödenecek ama kampanyadan yararlanabilirsek ilk 2 ay bunun parasını ödememize gerek yok. Yani ayda 175 ytl ödeyerek bu sorunu halledebiliriz.
-(Teknolojiden ve yeniliklerinden habersiz aile, istenilenler olunca yaşamlarında bazı kayıpların olacağına inanıyorlar) Düşünelim biraz...

Yusuf Ozan Taşdemir

1 yorum:

Aktif Girisimci dedi ki...

alamında uzman bir yazı olmuş .girisimcilik dostlarımıza teşekkürler